dcsimg

Drosophila flavicauda ( Polish )

provided by wikipedia POL

Drosophila flavicaudagatunek muchówki z rodziny wywilżnowatych.

Gatunek ten został opisany w 1991 roku przez Masanoriego J. Todę[1][2].

Muchówka o ciele długości od 1,92 do 2,84 mm. Głowa żółta z żółtawobrązowym nadustkiem, jasno szarawożółtym trzecim członem czułków i o policzkach tak szerokich jak największa średnica oka. Na żółtym tułowiu szczecinki środkowe grzbietu ustawione w ośmiu rzędach. Barwa odnóży jasnożółta, przezmianek jasno szarawożółta, a skrzydła są przezroczyste z żółtymi żyłkami. U obu płci pierwszy tergit odwłoka jasnożółty. U samca tergity od drugiego do czwartego, a u samicy od drugiego do piątego jasnożółte z ciemnobrązową przepaską. Szósty tergit samca prawie całkiem czarny. Wszystkie sternity samicy jasnożółte, u samca zaś tylko pierwsze trzy, czwarty jest brązowawy, a piąty ciemnobrązowy. Samiec ma edeagus krótszy zarówno od tylnej paramery jak i od jej wyrostka nasadowego[1].

Owad znany wyłącznie z Mjanmy[1][2], z Rangunu oraz dystryktów Pyin U Lwin i Mandalaj[1].

Przypisy

  1. a b c d Masanori J. Toda. Drosophilidae (Diptera) in Myanmar (Burma). VII. The Dorsilopha melanogaster species-group, excepting the D. montium species-subgroup. „Oriental Insects”. 25, s. 69-94, 1991.
  2. a b I. Brake, G. Bachli: Drosophila flavicauda. W: Systema Dipterorum 2.0 (Catalogue of Life: 2011 Annual Checklist) [on-line]. [dostęp 2016-07-22].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Drosophila flavicauda: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Drosophila flavicauda – gatunek muchówki z rodziny wywilżnowatych.

Gatunek ten został opisany w 1991 roku przez Masanoriego J. Todę.

Muchówka o ciele długości od 1,92 do 2,84 mm. Głowa żółta z żółtawobrązowym nadustkiem, jasno szarawożółtym trzecim członem czułków i o policzkach tak szerokich jak największa średnica oka. Na żółtym tułowiu szczecinki środkowe grzbietu ustawione w ośmiu rzędach. Barwa odnóży jasnożółta, przezmianek jasno szarawożółta, a skrzydła są przezroczyste z żółtymi żyłkami. U obu płci pierwszy tergit odwłoka jasnożółty. U samca tergity od drugiego do czwartego, a u samicy od drugiego do piątego jasnożółte z ciemnobrązową przepaską. Szósty tergit samca prawie całkiem czarny. Wszystkie sternity samicy jasnożółte, u samca zaś tylko pierwsze trzy, czwarty jest brązowawy, a piąty ciemnobrązowy. Samiec ma edeagus krótszy zarówno od tylnej paramery jak i od jej wyrostka nasadowego.

Owad znany wyłącznie z Mjanmy, z Rangunu oraz dystryktów Pyin U Lwin i Mandalaj.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL