Łowczyk cynamonowy (Todiramphus cinnamominus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny zimorodkowatych. Występował na wyspie Guam, jednak od 1986 jest wymarły na wolności. W 2016 populacja obejmowała 145 osobników umieszczonych w placówkach badawczych i ogrodach zoologicznych.
Po raz pierwszy gatunek opisał William Swainson w 1821. Do opisu dołączona została tablica barwna opatrzona numerem 67. Holotyp został udostępniony Swainsonowi przez Leadbeatera, brytyjskiego przyrodnika, ornitologa i taksydermistę z własnym sklepem ulokowanym przy Brewer Street w Londynie. Łowczyka cynamonowego odkupił z Nowej Zelandii. Swainson nadał nowemu gatunkowi nazwę Halcyon cinnamomina[3]. Obecnie (2018) Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny umieszcza łowczyka cynamonowego w rodzaju Todiramphus. Wyróżnia dwa podgatunki. Ptaki podgatunku nominatywnego występowały wyłącznie na Guam. Przedstawiciele T. c. miyakoensis mieli występować na Miyako-jima (południowe wyspy Riukiu)[4], gdzie 5 lutego 1887 Y. Tashiro pozyskał holotyp. Został przekazany do muzeum Uniwersytetu Tokijskiego[5]. Nie ma jednak wystarczających dowodów, by uznać, że holotyp tego podgatunku został rzeczywiście pozyskany poza Guam. Autorzy Handbook of the Birds of the World nie uznają tego taksonu za ważny[6], IOC wskazuje na jego niejasną klasyfikację[4].
Długość ciała wynosi około 20 cm; masa ciała samców 56–62 g, samic 58–74 g[6]. Łowczyki cymanonowe mają rdzawe ciemię, czarniawą maskę ciągnącą się aż po kark, ciemny, niebieskozielony wierzch ciała i fioletowoniebieskie skrzydła. Tył i boki szyi oraz spód cała mają barwę rdzawą, o cynamonowym odcieniu; u samic pierś jest rdzawa, a kolor spodu ciała stopniowo blednie w kierunku już niemal białego brzucha[7].
Łowczyki cynamonowe występowały na wyspie Guam w południowej części archipelagu Marianów (Oceania). Zamieszkiwały różnorodne środowiska – skraje namorzyn, zadrzewione nadbrzeżne niziny, plantacje kokosów, wyżynne lasy mieszane i duże ogrody[8]. Pożywieniem tych ptaków są owady, w tym prostoskrzydłe i piewikowate (potocznie cykady), oraz scynkowate i gekonowate[6]. W naturze zniesienia przypadały na okres od grudnia do lipca[7][6]. Obydwa ptaki z pary wykuwały w butwiejącym[8] drewnie dziuplę, której otwór znajdował się od 3 do 8 m nad podłożem[6]. W niewoli łowczyki cynamonowe osiągają dojrzałość płciową w wieku około 2 lat. Długość życia wynosi 15–20 lat[9].
IUCN w 2016 sklasyfikowało łowczyka cynamonowego jako gatunek wymarły na wolności (EW, Extinct i the Wild)[8]. Podgatunek T. c. miyakoensis został opisany w 1919 na podstawie pokazu odłowionego w 1887. W momencie opisania holotyp miał być jedynym dostępnym okazem[5]. W 1993 IUCN sklasyfikowało go jako wymarły podgatunek[10], jest też wymieniony jako wymarły przez IOC[4], choć wiarygodność tego taksonu jest wątpliwa[6]. Ostatnie 29 osobników podgatunku nominatywnego zostało zabranych do niewoli w 1986. Zagrożeniem dla tych ptaków były wprowadzone na Guam węże Boiga irregularis[8] oraz rozbudowa lotniska wojskowego. W 1976 przypuszczano, że pozostało 150 par łowczyków cynamonowych. W 1985 przy życiu pozostało 10 par i 10 samotnych samców. Ostatnich przedstawicieli gatunku zabrano do niewoli celem prowadzenia programu rozrodu tych ptaków. Przewidziano reintrodukcję po zapewnieniu ptakom bezpiecznych warunków życia[7]. W 2008 w różnych amerykańskich placówkach żyło łącznie 100 łowczyków cynamonowych[9], w 2013 – 124[8], w 2016 – 145[9]. W drugiej dekadzie XXI wieku łowczyki cynamonowe trzymano zarówno w wyspecjalizowanych placówkach (w tym w National Aviary i jednym rządowym ośrodku na Guam), jak i w ogrodach zoologicznych, w tym w Denver i Saint Louis[11].
Łowczyk cynamonowy (Todiramphus cinnamominus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny zimorodkowatych. Występował na wyspie Guam, jednak od 1986 jest wymarły na wolności. W 2016 populacja obejmowała 145 osobników umieszczonych w placówkach badawczych i ogrodach zoologicznych.