dcsimg
Image of Gymnocalycium schickendantzii (F. A. C. Weber) Britton & Rose
Creatures » » Plants » » Dicotyledons » » Cacti »

Gymnocalycium schickendantzii (F. A. C. Weber) Britton & Rose

Gymnocalycium schickendantzii ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Етимологія

 src=
Ілюстрація Gymnocalycium schickendantzii у виданні Бріттона і Роуза «The Cactaceae» (1919–1923), том III, 1922

Видова назва schickendantzii (укр. Шикенданца) дана на честь Гейнріха Шикенданца[3] — німецького викладача з Тукумана (Аргентина), видатного колекціонера кактусів, який знайшов в 1886 році першу пародію в горах провінції Тукуман.[4]

Загальна біоморфологічна характеристика

Рослини одиночні, кулясті, темно-оливкові, зелені, до коричнево-зелених, до 10 см в діаметрі. Ребер 7-14 косо розташовані, розділені на чітко окреслені горбки. Ареоли білі, повстисті. Колючок 6-7, розпластані, зігнуті до стебла або донизу, від червонувато-сірого до жовтувато-коричневого кольору, з віком сірішають, до 3 см завдовжки. Характерною є їх плоска форма і присутність жолобка у верхній частині. Квіти з довгими квітковими трубками, білі або червонуваті, ховнішня сторона пелюстків оливкова, до 5 см завдовжки і в діаметрі. Білі тичинкові нитки несуть яскраві жовті пиляки. Плоди, яйцевидні, зелені із синюватим відтінком.

Ареал

Цей вид є ендемічним в Аргентині, де він широко поширений в північно-західній частині країни, зустрічається у провінціях Катамарка, Кордова, Ла-Ріоха, Мендоса, Сальта, Сантьяго, Сан-Хуан, Сан-Луїс і Тукуман.

Екологія

Мешкає на висоті від 100 до 1 200 м над рівнем моря. Росте в плоских, піщаних або мулистих місцях далеко від скель і крутих схилах, але часто в тіні чагарників.

Охорона у природі

Gymnocalycium schickendantzii входить до Червоного списку Міжнародного Союзу Охорони Природи, стан — в найменшому ризику. Має досить широкий ареал, чисельність популяції стабільна. Серйозних загроз для цього виду наразі локалізовані. Потенційну загрозу становить сільськогосподарська діяльність.

Зустрічається в багатькох природоохоронних територіях.

Підвиди

Джон Пілбім виділяє варитет Gymnocalycium schickendantzii var. delaetii (K.Schum.) Backeb.. Він має світло-зелений колір стебла, горбки розділені гострою поперечною борозною, червонуваті бутони, квіти більш рожеві, ніж у типового підвиду, особливо внутрішні пелюстки. На сайті «The Plant List» цей таксон зведений у ранг підвиду Gymnocalycium schickendantzii subsp. delaetii (K.Schum.) G.J.Charles.[5]

Крім того, Пілбім відмічає, що Фріч і Баккеберг виділи наступні варитети:

Едвард Андерсон таксонів нижчого рангу не виділяє.

Примітки

  1. Классификация рода Gymnocalycium по Х. Тиллю (Н. Till, 2003) (рос.)
  2. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  3. Словник іноземних слів на Українському сайті про кактуси та кактусистів (рос.)
  4. Енциклопедія особистостей на Українському сайті про кактуси та кактусистів (рос.)
  5. Gymnocalycium schickendantzii на сайті «The Plant List» (англ.)

Джерела

  • Борисенко Т. И. Кактусы. Справочник, — Киев: Наукова думка, 1986 г., — 286 с., ил. стр. 112 (рос.)
  • Edward F. Anderson. «The Cactus Family». 776 р. ISBN 0 881924989. p. 361 (англ.)
  • Pilbeam, John. Gymnocalycium: A Collector's Guide. A. A. BALKEMA / ROTTERDAM / BROOKFIELD / 1995, 1995. 332 pages. ISBN 905410192X; ISBN 9789054101925. P. 137–138 (англ.)
  • Ян Ван дер Неер. Все о кактусах. — Санкт-Петербург: ООО «СЗКЭО» Кристалл", 2004 — 208 с., ил. — ISBN 5-306-00348-6. Стр. 84 (рос.)
  • Gerhardt Frank. Genus Gymnocalycium/ Cact. Succ. Y.(U.S.) 5, 215–218, 1976 (англ.)

Посилання

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK