dcsimg

Bardunia ( Polish )

provided by wikipedia POL

Barduniarodzaj pluskwiaków z rodziny owoszczowatych i podrodziny Issinae.

Rodzaj ten opisany został w 1863 roku przez Carla Ståla, który jego gatunkiem typowym wyznaczył B. nasuta[1][2].

Pluskwiaki upodobnione do ryjkowców. Głowa o metope pozbawionym środkowego i podbocznych kilów i wykształconym w połyskujący, po bokach oraz od góry i dołu przypłaszczony i u wierzchołka pogrubiony ryjek. Kile boczne na metope zakręcają ku szczytowi ryjka i go osiągają. Odnóża przedniej pary o silnie spłaszczonych udach i goleniach, a tylnej o goleniach z 1-3 ząbkami bocznymi. Płatki analne skrzydeł tylnych wąskie. Narządy rozrodcze samców z edeagusem wyposażonym w dwa haki po stronie brzusznej[3].

Rodzaj rozprzestrzeniony jest od południowo-środkowych Chin, przez Laos i Wietnam aż po indonezyjską część Nowej Gwinei[2].

Należy tu 8 opisanych gatunków[2]:

Przypisy

  1. C. Stål. Hemipterorum exoticorum generum et specierum nonnullarum novarum descriptiones. „Transactions of the Entomological Society of London. (Ser. 3)”. 1, s. 571-603, 1863.
  2. a b c T. Bourgoin: Bardunia Stål, 1863. W: Fulgoromorpha Lists On the Web. A knowledge and a taxonomy. Version 8 database dedicated to planthoppers (Insecta, Hemiptera, Fulgoromorpha, Fulgoroidea) [on-line]. [dostęp 2015-11-30].
  3. Vladimir M. Gnezdilov, Michael R. Wilson. Review of the genus Scantinius Stål with notes on the tribe Parahiraciini Cheng & Yang (Hemiptera: Auchenorrhyncha: Fulgoroidea: Issidae). „Arthropod Systematics & Phylogeny”. 65 (1), s. 101–108, 2004.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Bardunia: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Bardunia – rodzaj pluskwiaków z rodziny owoszczowatych i podrodziny Issinae.

Rodzaj ten opisany został w 1863 roku przez Carla Ståla, który jego gatunkiem typowym wyznaczył B. nasuta.

Pluskwiaki upodobnione do ryjkowców. Głowa o metope pozbawionym środkowego i podbocznych kilów i wykształconym w połyskujący, po bokach oraz od góry i dołu przypłaszczony i u wierzchołka pogrubiony ryjek. Kile boczne na metope zakręcają ku szczytowi ryjka i go osiągają. Odnóża przedniej pary o silnie spłaszczonych udach i goleniach, a tylnej o goleniach z 1-3 ząbkami bocznymi. Płatki analne skrzydeł tylnych wąskie. Narządy rozrodcze samców z edeagusem wyposażonym w dwa haki po stronie brzusznej.

Rodzaj rozprzestrzeniony jest od południowo-środkowych Chin, przez Laos i Wietnam aż po indonezyjską część Nowej Gwinei.

Należy tu 8 opisanych gatunków:

Bardunia angustinaso Gnezdilov, 2011 Bardunia brevinaso Gnezdilov, 2011 Bardunia celebensis Gnezdilov, 2011 Bardunia curvinaso Gnezdilov, 2011 Bardunia duboisi Gnezdilov, 2011 Bardunia nasuta Stål, 1863 Bardunia papua Gnezdilov, 2011 Bardunia rugifrons (Melichar, 1906)
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL