Himalmartensus – rodzaj pająka z rodziny sidliszowatych.
Rodzaj ten został opisany w 2008 roku przez Xin-Ping Wanga et Ming-Sheng Zhu, którzy gatunkiem typowym wyznaczyli H. martensi[1][2]. Nazwa rodzajowa upamiętnia Jochena Martensa i nawiązuje do Himalajów[1].
Dla większości gatunków znane są tylko samice, jedynie u H. nandadevi opisano samca[2][1][3]. Długość ciała samic wynosi od 8 do 10 mm. Karapaks mają rudobrązowy ze skąpo rozmieszczonymi, czarnymi, długimi szczecinkami. Ciemnobrązowa z ciemnym nakrapianiem opistosoma zaopatrzona jest w krótkie kądziołki przędne[1]. Liczba ząbków zakrawędziowych i przedkrawędziowych na szczękoczułkach wynosi od 5 do 7. Chilum jest pojedyncze i niepodzielone. Nasady trichobotriów są gładkie. Rurki tchawek są proste. Na opsitosmie obecny jest stożeczek. Samice mają pętlowato owinięte wokół szypułek spermatek przewody kopulacyjne[1][3]. Narządy kopulacyjne samca o prostej, niepodzielonej, lekko na wierzchołku skręconej i spiczastej apofizie goleniowej oraz cienkim, biczykowatym i jednokrotnie zawiniętym na tegulum embolusie. Wystający z tegulum konduktor jest u podstawy długi i szeroki, dalej zwężający się ku dołowi i spiczasto zakończony[3].
Pająki znane z Nepalu i północnych Indii[1][3][2].
Należy tu 5 opisanych gatunków[2]:
Himalmartensus – rodzaj pająka z rodziny sidliszowatych.
Rodzaj ten został opisany w 2008 roku przez Xin-Ping Wanga et Ming-Sheng Zhu, którzy gatunkiem typowym wyznaczyli H. martensi. Nazwa rodzajowa upamiętnia Jochena Martensa i nawiązuje do Himalajów.
Dla większości gatunków znane są tylko samice, jedynie u H. nandadevi opisano samca. Długość ciała samic wynosi od 8 do 10 mm. Karapaks mają rudobrązowy ze skąpo rozmieszczonymi, czarnymi, długimi szczecinkami. Ciemnobrązowa z ciemnym nakrapianiem opistosoma zaopatrzona jest w krótkie kądziołki przędne. Liczba ząbków zakrawędziowych i przedkrawędziowych na szczękoczułkach wynosi od 5 do 7. Chilum jest pojedyncze i niepodzielone. Nasady trichobotriów są gładkie. Rurki tchawek są proste. Na opsitosmie obecny jest stożeczek. Samice mają pętlowato owinięte wokół szypułek spermatek przewody kopulacyjne. Narządy kopulacyjne samca o prostej, niepodzielonej, lekko na wierzchołku skręconej i spiczastej apofizie goleniowej oraz cienkim, biczykowatym i jednokrotnie zawiniętym na tegulum embolusie. Wystający z tegulum konduktor jest u podstawy długi i szeroki, dalej zwężający się ku dołowi i spiczasto zakończony.
Pająki znane z Nepalu i północnych Indii.
Należy tu 5 opisanych gatunków:
Himalmartensus ausobskyi Wang et Zhu, 2008 Himalmartensus martensi Wang et Zhu, 2008 Himalmartensus mussooriensis (Biswas et Roy, 2008) Himalmartensus nandadevi Quasin, Siliwal et Uniyal, 2015 Himalmartensus nepalensis Wang et Zhu, 2008