Opuč[1] (Chamelaucium) je rod rostlin z čeledi myrtovité. Jsou to aromatické keře s jednoduchými, někdy velmi úzkými listy a pravidelnými pětičetnými květy. Rod zahrnuje 13 druhů, které jsou všechny endemity jihozápadní Austrálie. Opuč háčkovitá se pěstuje v klimaticky příhodných oblastech světa (např. ve Středomoří) jako delikátní okrasný keř. Rozkvetlé větve se používají při vazbě kytic, neboť vydrží dlouho čerstvé.
Opuče jsou aromatické stálezelené keře dorůstající výšky 15 cm až 3 metry. Listy jsou jednoduché, drobné až středně velké, tenké nebo kožovité, celokrajné, řapíkaté, vstřícné, křižmostojné, někdy nahloučené na koncích větví. Čepel listů je žláznatě tečkovaná. Některé druhy mají listy velmi úzké, čárkovité, jiné kopinaté, podlouhlé nebo vejčité. Palisty chybějí. Květy jsou malé až středně velké, pravidelné, pětičetné, oboupohlavné, jednotlivé nebo v úžlabních, jednoduchých nebo složených hroznech, hlávkách nebo chocholících. Češule je zvonkovitá až válcovitá. Kališní laloky jsou vejčité, obvejčité nebo trojúhelníkovité. Koruna je různých barev, nejčastěji bílá, žlutá nebo zelená, případně červená, růžová nebo purpurová, složená z 5 vytrvalých, volných korunních lístků. Tyčinek je nejčastěji 10, nasedají na okraj hypanthia a střídají se se sterilními patyčinkami bez prašníků. Tyčinky nevyčnívají z květů. Semeník je spodní nebo polospodní, srostlý ze 2 plodolistů. Obsahuje jedinou komůrku se 4 až 8 vajíčky a nese 1 čnělku. Plodem je jednosemenný oříšek.[2]
Rod opuč zahrnuje 13 druhů. Je rozšířen výhradně v jihozápadní Austrálii.[2][3]
Rod Chamelaucium je řazen spolu s dalšími 14 rody do tribu Chamelaucieae podčeledi Myrtoideae.
Opuč háčkovitá (Chamelaucium uncinatum) je pěstována v oblastech s mediteránním klimatem, např. ve Středomoří nebo Kalifornii, jako okrasný keř. Kvetoucí větve mají využití ve vazbě kytic a květy vydrží dlouho čerstvé. Byly vyšlechtěny též četné kultivary.[4][5] V České republice lze opuč pěstovat jako kbelíkovou rostlinu.
Opuč (Chamelaucium) je rod rostlin z čeledi myrtovité. Jsou to aromatické keře s jednoduchými, někdy velmi úzkými listy a pravidelnými pětičetnými květy. Rod zahrnuje 13 druhů, které jsou všechny endemity jihozápadní Austrálie. Opuč háčkovitá se pěstuje v klimaticky příhodných oblastech světa (např. ve Středomoří) jako delikátní okrasný keř. Rozkvetlé větve se používají při vazbě kytic, neboť vydrží dlouho čerstvé.
本文参照
ワックスフラワーは豪州の西オーストラリア州(の南西部)原産、フトモモ科の灌木植物。学名は Chamelaucium 。花弁(花びら)に光沢があり、蝋細工のように見える為、この名がある。樹高は 1.5m-3m 、枝はよく分岐し、花径は 2cm程。日本では4月~6月に、白、ピンク、薄紫等の多数の花をつける。広く栽培されているのは常緑低木のウニカトゥム種(C. unicatum)で、ジェラルトン・ワックスという名もある(「ジェラルトン」は西オーストラリア州の地名で、この地周辺に多く自生する為、この名がある。日本でただ単に「ワックスフラワー」と言った場合、本種を指す事が多い)。
ワックスフラワーの花言葉は気まぐれ、繊細、可愛らしさ等、 誕生花としては7月17日、及び8月2日のものでもある。
The Plant ListにてAccepted Nameとして記されている学名一覧[2]
ワックスフラワーは豪州の西オーストラリア州(の南西部)原産、フトモモ科の灌木植物。学名は Chamelaucium 。花弁(花びら)に光沢があり、蝋細工のように見える為、この名がある。樹高は 1.5m-3m 、枝はよく分岐し、花径は 2cm程。日本では4月~6月に、白、ピンク、薄紫等の多数の花をつける。広く栽培されているのは常緑低木のウニカトゥム種(C. unicatum)で、ジェラルトン・ワックスという名もある(「ジェラルトン」は西オーストラリア州の地名で、この地周辺に多く自生する為、この名がある。日本でただ単に「ワックスフラワー」と言った場合、本種を指す事が多い)。