Dzikan zaroślowy[2] (Potamochoerus larvatus) – gatunek ssaka z rodziny świniowatych[3], blisko spokrewniony z dzikanem rzecznym[2].
Gatunek ten posiada długą, kudłatą sierść, której barwa może się wahać od czerwono-brązowej do prawie czarnej, jest jednak znacznie jaśniejsza na grzbiecie. U młodych osobników występują brązowo-żółte paski, które stopniowo zanikają w przeciągu paru miesięcy po urodzeniu. Zwierzęta te posiadają kły, które wyrastają z górnej i dolnej szczęki. Mają krótkie nogi i długi, czubaty ogon. Samce są zazwyczaj większe od samic.
Dzikan zaroślowy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych przedstawicieli świniowatych w Afryce. Występuje w południowej i wschodniej części tego kontynentu od Etiopii po Południową Afrykę, a także na niektórych wyspach Oceanu Indyjskiego, m.in. Madagaskarze i Komorach.
Gatunek ten żeruje głównie w nocy, co jest związane z temperaturą otoczenia, w którym żyje. Występuje z reguły na obszarach gęsto porośniętych roślinnością, żyje w stadach liczących od kilku do kilkunastu osobników. Poszczególne grupy zamieszkują terytoria o wielkości do 10 kilometrów kwadratowych. Zwierzęta te są wszystkożerne, a w skład ich diety wchodzą m.in. trawy, korzenie, bulwy, owoce, padlina i małe zwierzęta.
Występuje 6 podgatunków:
Dzikan zaroślowy (Potamochoerus larvatus) – gatunek ssaka z rodziny świniowatych, blisko spokrewniony z dzikanem rzecznym.