dcsimg

Błyskotek rdzawy ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Błyskotek rdzawy (Geotrygon montana) – gatunek średniego ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae)[3]. Występuje w Ameryce Środkowej i Południowej od Meksyku, przez Wielkie oraz Małe Antyle i południowe Bahamy do północnej Argentyny[4]. Pierwotnie zaliczany do rodzaju Oreopeleia[5]. Poza podgatunkiem nominatywnym wyróżnia się również podgatunek G. m. martinica[6][5][4][3].

Charakterystyka

Rozmiary i masa ciała

Długość ciała samca błyskotka rdzawego waha się między 21 a 28 cm, a masa ciała mieści się w zakresie 85–150 g. Samice osiągają 19–26 cm długości ciała i 77–152 g masy ciała[5]. Skrzydło mierzy zazwyczaj 13,2–14,8 cm, a ogon 5,2–5,7 cm. Dziób przeciętnego osobnika ma długość ok. 1,3–1,4 cm. Skok od 2,1 do 2,9 cm[4]. Rozpiętość skrzydeł 33–38 cm[7].

Wygląd zewnętrzny

W obrębie gatunku występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Czoło dorosłego osobnika płci męskiej o rdzawoczerwonej barwie, przechodzącej w czerwonobrązową z fioletowym połyskiem na wierzchu głowy oraz karku. Boczne części szyi, grzbiet, barkówki, lotki trzeciorzędowe, kuper, pokrywy nadogonowe i sterówki czerwonawobrązowe, mieniące się na purpurowo. Pokrywy skrzydłowe o podobnym kolorze, z coraz intensywniejszym połyskiem w miarę zbliżania się do małych pokryw skrzydłowych. Lotki brązowawe i matowe. Podbródek i gardło żółtawobiałe. Pasek policzkowy jasny i szeroki, ciągnący się od dzioba do karku. Upierzenie nad dziobem, na szyi oraz na piersi żółtaworóżowe, przechodzące w bardziej różany kolor na brzuchu, bokach ciała i pokrywach podogonowych. Spód ogona matowy, o brązowej barwie, a sam ogon ma zaokrąglony kształt[8]. Lotki od spodu o mało wyrazistej, czerwonobrązowej barwie i z brązowymi końcówkami. Tęczówka może mieć kolor pomarańczowy, brązowy lub pośredni między tymi barwami albo żółty. Skóra przy oczodołach czerwona[4], powieki jasnoczerwone. Przednia część skoku i palce ciemnoczerwone, tylna powierzchnia skoku białoróżowa. Podstawa górnej szczęki matowoczerwona, jej reszta oraz cała żuchwa brązowa. Woskówka o mało intensywnie czerwonej barwie[9].

Upierzenie samicy jest ciemniejsze, oliwkowobrązowe w górnych partiach ciała i pozbawione połysku. Czoło o płowej, brązowawej barwie przechodzącej w ciemny zielonkawy brąz na czubku głowy. Pasek policzkowy mniej widoczny niż u samca. Szyja i przednia część głowy żółtawobrązowe, pierś i boki ciała oliwkowobrunatne. Brzuch o barwie między jasnym a ciemnym płowym brązem.

Młode błyskotki rdzawe są podobne do dorosłej samicy. Upierzenie ciemne, oliwkowobrązowe. Barkówki oraz pokrywy skrzydłowe z zakończeniami o ceglanej barwie. Brzuch ciemniejszy, z bardziej czerwonawym upierzeniem. Pióra na karku matowe, nie mienią się na fioletowo. Jasnoczerwona skóra przy oczodołach. Nogi bladoczerwone[4][5].

Występowanie

Środowisko

Zamieszkuje przede wszystkim wilgotne lasy na nizinach[10]. Występuje w lasach tropikalnych na wysokościach do ok. 1500 metrów, ale najczęściej widywany na poziomie do 600 metrów. Preferuje tereny leśne, zwłaszcza z gęstym podszytem i grubą warstwą ściółki, jednak może być spotkany w miejscach, gdzie prowadzi się selektywną wycinkę drzew, w gęstych zaroślach na opuszczonych plantacjach lub w pobliżu terenów rolniczych[4].

Zasięg występowania

G. m. montana: południowa część stanu Sinaloa oraz Veracruz w Meksyku, Ameryka Środkowa, Wielkie Antyle, Kolumbia, Wenezuela, południowa Gujana, Amazonia, Boliwia, Paragwaj, północna Argentyna, południowa Brazylia ze stanami Mato Grosso oraz Rio Grande do Sul.

G. m. martinica: Małe Antyle z Gwadelupą, Dominikaną, Martyniką i Saint Lucia oraz Antiguą[4][5].

Pożywienie

Błyskotek rdzawy poszukuje pożywienia w podszycie leśnym lub na ściółce, rzadziej wzdłuż zakrzewień blisko otwartych przestrzeni. W skład jego diety wchodzą dojrzałe owoce, ostra papryka, nasiona jatrofy przeczyszczającej, roślin z rodzaju Styrax i inne nasiona oleiste oraz niewielkie ślimaki, owady, gąsienice i larwy. Może spożywać również kukurydzę[9][4].

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny tryb życia[11]. Preferowanym sposobem przemieszczania się błyskotka rdzawego jest chodzenie, z charakterystycznym dla gołębiowatych kiwaniem głową. W przypadku spłoszenia często wlatuje na gałęzie, by stamtąd obserwować otoczenie, a następnie wraca na ziemię w celu znalezienia kryjówki. Raczej nie rzuca się w oczy i jest dość płochliwy. Rzadko przebywa w większych grupach, najczęściej spotyka się pojedyncze osobniki lub pary[9][4].

Na ogół osiadły, ale zarejestrowano ruchy przez wenezuelski stan Aragua między 22 IV a 3 V, najczęściej nocą[4].

Głos

Donośne, głębokie, monosylabiczne i wolne gruchanie powtarzane co 3–4 sekundy, raczej bez modulacji i odchyleń, pod koniec stopniowo milknące[4][12][13].

Rozród

Okres godowy

Toki: samiec demonstracyjnie nachyla się przed samicą, porusza głową i podnosi ogon, następnie ściga potencjalną partnerkę w szybkim locie przez las[4].

Gniazdo: budowane jest w kwietniu[9], ma formę luźnej platformy, składa się z krótkich gałązek, fragmentów bambusa i jest wyłożone wysuszonymi liśćmi oraz korzonkami[14]. Może być zamaskowane mchem lub poroślem. Leży na martwych pniach drzew, gałęziach, w niskich, gęstych zakrzewieniach lub w winoroślach, na wysokości od 0,5 do 3,5 m nad ziemią[4].

Okres lęgowy

Zakres czasowy okresu lęgowego jest zależny od obszaru zamieszkiwanego przez dane osobniki. Na wyspie Tryninad trwa od lutego do lipca, ptaki zamieszkujące Gujanę rozmnażają się od lutego do kwietnia, w Kolumbii i Wenezueli od stycznia do czerwca, w Peru i Boliwii od sierpnia lub września do grudnia[4].

Jaja: samica składa dwa jaja w odstępie dłuższym niż doba - pierwsze z jaj jest składane rano, drugie późnym popołudniem kolejnego dnia. Mają jasną lub ciemną kremową barwę, a ich średnie wymiary wynoszą 26,5 mm na 19,5 mm[9][14].

Wysiadywanie: rozpoczyna się po złożeniu drugiego jaja. W ciągu dnia wysiaduje samiec, a nocą samica. Trwa ok. 10–11 dni. W ciągu roku wyprowadzane są dwa lęgi[9][4].

Pisklęta: pierwszego dnia po wykluciu są karmione do 22 razy, wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość tych posiłków i po tygodniu otrzymują jedzenie trzy razy dziennie. Dorosłe osobniki utrzymują porządek w gnieździe poprzez zjadanie skorupek jajek i odchodów piskląt. Młode po 8–9 dniach mogą przejść z gniazda w gęstą roślinność. Pierzenie zachodzi po ok. 10 dniach od wyklucia[9][4]. Młode ostatecznie opuszczają gniazdo po ok. dwóch tygodniach[13].

Przypisy

  1. Geotrygon montana, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Geotrygon montana [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2014.3 [dostęp 2015-03-09] (ang.).
  3. a b Geotrygon montana (Ruddy Quail-Dove) - Avibase, avibase.bsc-eoc.org [dostęp 2018-07-16] .
  4. a b c d e f g h i j k l m n o p DavidD. Gibbs DavidD., Pigeons and Doves: A Guide to the Pigeons and Doves of the World, A&C Black, 30 czerwca 2010, ISBN 978-1-4081-3556-3 [dostęp 2018-07-16] (ang.).
  5. a b c d e Ruddy Quail-dove (Geotrygon montana), www.hbw.com [dostęp 2018-07-16] (ang.).
  6. ADW: Geotrygon montana: CLASSIFICATION, animaldiversity.org [dostęp 2018-07-17] (ang.).
  7. Ruddy Quail-Dove (Geotrygon montana) – Planet of Birds, www.planetofbirds.com [dostęp 2018-07-17] (ang.).
  8. Ruddy Quail-Dove Identify - Whatbird.com, identify.whatbird.com [dostęp 2018-07-17] .
  9. a b c d e f g Ruddy Quail-Dove - Appearance | Neotropical Birds Online, neotropical.birds.cornell.edu [dostęp 2018-07-17] (ang.).
  10. Geotrygon montana (Ruddy Quail-dove, Ruddy Quail-Dove), www.iucnredlist.org [dostęp 2018-07-16] .
  11. Ruddy Quail-dove - Geotrygon montana - Overview - Encyclopedia of Life, Encyclopedia of Life [dostęp 2018-07-17] (ang.).
  12. Ber vanB. Perlo Ber vanB., A Field Guide to the Birds of Brazil, Oxford University Press, 9 października 2009, ISBN 978-0-19-974565-4 [dostęp 2018-07-17] (ang.).
  13. a b Ruddy Quail-Dove - Species Information and Photos, www.sdakotabirds.com [dostęp 2018-07-17] .
  14. a b PaulP. Smith PaulP., RUDDY QUAIL-DOVE Geotrygon montana FAUNA PARAGUAY, www.faunaparaguay.com [dostęp 2018-07-17] .

Linki zewnętrzne

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Błyskotek rdzawy: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Błyskotek rdzawy (Geotrygon montana) – gatunek średniego ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Występuje w Ameryce Środkowej i Południowej od Meksyku, przez Wielkie oraz Małe Antyle i południowe Bahamy do północnej Argentyny. Pierwotnie zaliczany do rodzaju Oreopeleia. Poza podgatunkiem nominatywnym wyróżnia się również podgatunek G. m. martinica.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL