dcsimg

Buszówka żółtorzytna ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Buszówka żółtorzytna (Acanthiza chrysorrhoa) – gatunek małego ptaka z rodziny buszówkowatych, podrodziny buszówek. Występuje w Australii i na Tasmanii. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Taksonomia

Po raz pierwszy gatunek opisali Joseph Paul Gaimard i Jean René Constant Quoy w 1832. Holotyp pochodził z King George Sound w Australii Zachodniej. Buszówka żółtorzytna otrzymała nazwę Saxicola chrysorrhoa[3]. Obecnie (2015) Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (IOC) uznaje nazwę Acanthiza chrysorrhoa i wyróżnia 4 podgatunki[4], autorzy Handbook of the Birds of the World również. Proponowany podgatunek ferdinandi zdaje się obejmować ptaki będące wynikiem krzyżowania się innych podgatunków; sandlandi (centr.-płd. i poł.-wsch. wybrzeże Australii) i addenda (płn.-zach. stan Wiktoria) zsynonimizowano z leighi, natomiast pallida (pustynne części zach. Australii) i multi (wilgotne części płd.-zach. Australii Zachodniej) z podgatunkiem nominatywnym[3].

Podgatunki i zasięg występowania

IOC wyróżnia następujące podgatunki[4]:

  • A. c. normantoni (Mathews, 1913) – kontynentalna część północno-wschodniej Australii
  • A. c. leighi (Ogilvie-Grant, 1909 – północno-wschodnia Australia
  • A. c. leachi (Mathews, 1912) – północna i wschodnia[3] Tasmania
  • A. c. chrysorrhoa (Quoy & Gaimard, 1830) – południowo-zachodnia i południowo-centralna Australia

Morfologia

Długość ciała wynosi około 9,5–12 cm, masa ciała 9 g[3]. Charakterystyczną cechą buszówki żółtorzytnej jest jej jaskrawy, żółty kuper. Z wierzchu upierzenie przybiera barwy od szarooliwkowych po szarobrązowe. Spód ciała kremowy. Na czarnym wierzchu głowy można dostrzec białe plamki, zaś nad okiem przebiega ciemna brew. Sterówki czarne z białymi plamami na końcu każdej[5]. Tęczówka brązowa, nogi i stopy czarne[5].

Wymiary szczegółowe w milimetrach[6]
„n” oznacza liczbę przebadanych osobników
Długość Skrzydło Ogon Dziób
(górna krawędź) Skok A. c. chrysorrhoa (n=31) 58–62 36–42 9–11 16–17 A. c. leachi (n=5) 58–61 38–44 9–11 16–17 A. c. leighi
jako nieuznawane z osobna
A. c. sandlandi
i A. c. addenda (n=17+14) 57–62 36–43 9–10 16–17,5

Ekologia

Często buszówka żółtorzytna przebywa na ziemi na otwartych terenach – w zadrzewieniach, zaroślach i obszarach trawiastych z porozrzucanymi drzewami. Pospolicie spotykana również na obszarach rolniczych, wzdłuż cieków, dróg, w parkach i ogrodach oraz przybrzeżnych zaroślach. Głównie owadożerna, zjada również nasiona. Żeruje głównie na ziemi, okazjonalnie w krzewach i na drzewach. Może przebywać w stadach mieszanych z innymi buszówkami oraz na przykład pustkowikami plamkowanymi (Pyrrholaemus sagittatus) i krótkodziobkiem (Smicrornis brevirostris)[5].

Lęgi

Gniazduje przez cały rok, jednak głównie od lipca od grudnia. Gniazdo to duża, niestarannie zbudowana struktura z trawy i kory. Składa się z dwóch części; górna jest imitacją pustego gniazda w kształcie kubeczka, zaś w dolnej znajduje się zabudowane prawdziwe gniazdo z zasłoniętym wejściem. W zniesieniu od dwóch do pięciu jaj (zwykle 3–4). Inkubacja trwa około 17 dni, wysiaduje samica. Młode pozostają w gnieździe przez około 19 dni. Niekiedy występuje gniazdowanie kooperatywne i w opiece nad młodymi, prócz samca, pomagają ptaki spoza pary[5]. Na Tasmanii pasożytem lęgowym buszówki żółtorzytnej jest kukułeczka brązowa (Chalcites basalis)[7].

Status zagrożenia

IUCN uznaje buszówkę żółtorzytną za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 (stan w 2015). Ma ona duży zasięg występowania, obejmujący 4,61 mln km². BirdLife International ze względu na niszczenie środowiska uznaje trend populacji gatunku za spadkowy[8].

Przypisy

  1. Acanthiza chrysorrhoa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Acanthiza chrysorrhoa. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c d Gregory, P.: Yellow-rumped Thornbill (Acanthiza chrysorrhoa). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.) (2014). Handbook of the Birds of the World Alive. Lynx Edicions, Barcelona [on-line]. 2007. [dostęp 20 września 2015].
  4. a b F. Gill &. D. Donsker: Bristlebirds, pardalotes & Australasian warblers. [dostęp 20 września 2015].
  5. a b c d Acanthiza chrysorrhoa. Threatened Species Profile. Department for Environment and Heritage, 11 stycznia 2012. [dostęp 20 września 2015].
  6. George Mack. Systematic Revision of the Australian Thornbills. „Memoirs of the National Museum Victoria”. 10, s. 114–118, 1936.
  7. A. H. S. Lucas & W. H. Dudley: A handbook of the birds of Tasmania and its dependencies. 1910, s. 85.
  8. Yellow-rumped Thornbill Acanthiza chrysorrhoa. BirdLife International. [dostęp 20 września 2015].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Buszówka żółtorzytna: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Buszówka żółtorzytna (Acanthiza chrysorrhoa) – gatunek małego ptaka z rodziny buszówkowatych, podrodziny buszówek. Występuje w Australii i na Tasmanii. Nie jest zagrożony wyginięciem.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL