dcsimg

Ковила дивна ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Опис

Щільнодернинна трав'яниста рослина заввишки 20-100 см, гемікриптофіт. Коренева система мичкувата. Стебла голі, під вузлами коротко опушені шорсткими шипиками, спрямованими вверх. Листкові піхви біля основи солом'яно-жовті. Листки вузьколінійні, складені вздовж, ззовні (знизу) шорсткі від шпичастих горбочків, зсередини (зверху) короткоопушені. Ширина листкової пластинки в розгорнутому стані складає близько 2 мм, в згорнутому вигляді становить 0,5-1 мм.

Суцвіття — волоть, що складається з 5-7 одноквіткових колосків. Нижня квіткова луска 17-22 мм завдовжки. Крайові смужки волосків на сім'янці доходять до основи остюка. Остюк 27-45 см завдовжки, двічі колінчастозігнутий, по всій довжині пірчастий, в нижній штопороподібно закрученій частині опушений волосками 0,5-1,7 мм завдовжки. Перо 7-10 мм завширшки. Плід — зернівка.

Екологія та поширення

Рослина світлолюбна, морозо- і посухостійка. Зростає на відслоненнях, крейдяних схилах, узліссях дібров. У кам'янистих і різнотравно-типчаково-ковилових степах трапляється разом з гіацинтиком Палласівим, Genista scythica, Euphorbia cretophila. Нерідко трапляється як домішка до панівних видів ковили — найкрасивішої та Лессінга.

Розмножується насінням, вегетативне розмноження відсутнє. Цвітіння відбувається раз на 3-5 років, у травні-червні. Запилюється вітром. Плодоношення відбувається у червні-липні. Насіння достигає лише в окремі сприятливі роки, внаслідок чого відтворення виду незадовільне.

Ендемік басейну Дону. Більша частина ареалу знаходиться на теренах України в межах Донецької області на Приазовській височині. Саме тут, у заповіднику «Хомутовський степ», цей вид був описаний вперше. За межами України достеменно відомий лише один осередок, розташований біля села Лисогорка (Ростовська область, Росія). Також наводиться місцезростання біля річки Голубая у Волгоградській області,[2] хоча деякі дослідники ставлять цю знахідку під сумнів і вважають, що ця популяція належить до ковили Сирейщикова.

Значення і статус виду

Вид загалом мало досліджений. На його чисельність негативно впливають порушення екотопів внаслідок господарської діяльності, надмірне випасання худоби, весняні пали. Ковила азовська охороняється лише в Українському степовому заповіднику (філія «Хомутовський степ»). За межами України занесена до Червоної книги Волгоградської області Росії, але на теренах цієї країни не охороняється в жодному з об'єктів заповідного фонду.[2]

Як ендемічна і малодосліджена рослина має велике наукове значення. Враховуючи низьку чисельність цієї ковили, в сільському господарстві вона не відіграє важливої ролі, втім приносить користь, закріплюючи слабкі кам'янисті та крейдяні ґрунти. Перспективна для вирощування як декоративна рослина. Культивування в ботанічних садах рекомендується і з метою збереження генофонду виду. Станом на 2014 рік цей вид можна побачити лише в колекції Донецького ботанічного саду.

Систематика

Ковила дивна входить до групи так званих «парадоксальних ковил», поширених переважно у східному Середземномор'ї. Це монотиповий вид, в межах якого не описано жодних підвидів. Систематично вона найбільш близька до ковили Сирейщикова, інколи їх навіть поєднують в один видовий комплекс Stipa syreistschikowii P.Smirn. s.l.

Джерела

  1. The Plant List.(англ.)
  2. а б Красная книга Волгоградской области — електронна версія.(рос.)

Посилання

  • Ковила дивна у Червоній книзі України. — Переглянуто 10 грудня 2014.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Stipa adoxa ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Stipa adoxa là một loài thực vật có hoa trong họ Hòa thảo. Loài này được Klokov & Osychnyuk miêu tả khoa học đầu tiên năm 1976.[1]

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Stipa adoxa. Truy cập ngày 9 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài


Bài viết chủ đề tông thực vật Stipeae này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Stipa adoxa: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Stipa adoxa là một loài thực vật có hoa trong họ Hòa thảo. Loài này được Klokov & Osychnyuk miêu tả khoa học đầu tiên năm 1976.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Ковыль незаметный ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
Царство: Растения
Подцарство: Зелёные растения
Отдел: Цветковые
Надпорядок: Lilianae
Порядок: Злакоцветные
Семейство: Злаки
Подсемейство: Мятликовые
Триба: Ковылевые
Род: Ковыль
Вид: Ковыль незаметный
Международное научное название

Stipa adoxa Klokov & Ossyczn.

Wikispecies-logo.svg
Систематика
на Викивидах
Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
EOL 5816645IPNI 928416-1TPL kew-444660

Ковы́ль незаме́тный, или Ковыль ди́вный (лат. Stīpa adōxa) — многолетнее травянистое растение; вид рода Ковыль (Stipa) семейства Злаки (Poaceae). Включён в Красную книгу Украины.

Ареал и среда обитания

Узкоареальный эндемик бассейна Среднего Дона и Северского Донца. Относится к очень немногочисленной группе «парадоксальных» ковылей, распространённых преимущественно в странах Восточного Средиземноморья[2].

Произрастает в бедных разнотравно-типчаково-ковыльных и петрофитных степях, по склонам меловых обнажений.

Описание

Многолетнее растение. Плотнодерновинное. Высота стебля от 18 до 22 см, дважды коленчато-согнут, внизу по бороздкам опушённая и спиралеобразно закрученная, в верхней части покрыта густыми волосками длиной до 2 мм, с узкими шероховатыми и вдоль сложенными листьями.

Листовые влагалища в основании побегов соломенно-жёлтые. Нижние цветковые чешуи, заключающие зерновки, голые, лишь у основания с коронкой волосков и с 2 узкими полосками волосков, доходящих до её края. Ость 18—22 см длиной.

Размножение только семенное. Формирует зрелые зерновки лишь в благоприятные для цветения годы.

Охрана

Включен в Красную книгу Украины, а также в Красную книгу Волгоградской области России и Донецкой области Украины.[3]

Примечания

  1. Об условности указания класса однодольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Однодольные».
  2. Красная книга Волгоградской области | Ковыль незаметный | Stipa adoxa Klok. et Ossycznjuk (неопр.).
  3. Ковыль незаметный — Stipa adoxa — Описание таксона — Плантариум (неопр.).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

Ковыль незаметный: Brief Summary ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию

Ковы́ль незаме́тный, или Ковыль ди́вный (лат. Stīpa adōxa) — многолетнее травянистое растение; вид рода Ковыль (Stipa) семейства Злаки (Poaceae). Включён в Красную книгу Украины.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии