Poświętnikowate, żukowate (Scarabaeidae) – rodzina chrząszczy z podrzędu wielożernych. Największa rodzina nadrodziny żukokształtnych.
W czasach gdy rodzina Scarbaeidae obejmowała również obecne Geotrupidae funkcjonowała dla niej polska nazwa żukowate. W związku z wydzieleniem Geotrupidae w osobną rodzinę Bunalski zaproponował stosowanie nazwy żukowate właśnie do Geotrupidae. Uzasadnia to fakt, że polską nazwą rodzaju Geotrupes jest właśnie żuk. Z kolei dla Scarabaeidae w dzisiejszej formie zaleca się stosowanie nazwy poświętnikowate, gdyż polską nazwą rodzaju Scarabaeus jest właśnie poświętnik[2]. Nazwa poświętnikowate dla Scarabaeidae, a żukowate dla Geotrupidae obowiązuje m.in. w wykazie polskich chrząszczy[3]. Niektórzy autorzy stosują jednak wciąż dla Scarabaeidae nazwę żukowate, wprowadzając dla Geotrupidae nową nazwę gnojarzowate[4].
Przedstawiciele poświętnikowatych wyróżniają się wśród innych Scarabaeidae zestawem cech wskazujących na ich monofiletyczność. Obejmują one budowę przetchlinek śródtułowia, użyłkowanie i nasadę skrzydeł oraz specyficzną budowę wyrostka ekdyzjalnego występującego u larw[5]. Rozmiary ciała tych chrząszczy wahają się od 1,9 mm u Pleurophorus longulus do 150 mm u przedstawicieli rodzaju Goliathus[6].
Poświętnikowate są największą rodziną żukokształtnych[5]. Współcześnie obejmują około 30 tysięcy gatunków rozprzestrzenionych na całym świecie[potrzebny przypis]. W Polsce występują 143 gatunki[3].
Po rewizji podziału chrząszczy na poziomie rodzin z 2011 do poświętnikowatych zalicza się 19 podrodzin, z czego 2 wymarłe[7]:
Poświętnikowate, żukowate (Scarabaeidae) – rodzina chrząszczy z podrzędu wielożernych. Największa rodzina nadrodziny żukokształtnych.