dcsimg
Image of <i>Sorbus torminalis</i>
Unresolved name

Sorbus torminalis

Jeřáb břek ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Jeřáb břek (Sorbus torminalis) je listnatý strom, zřídka keř, z čeledi růžovitých, dosahující výšky až 25 metrů.

Popis

 src=
Plody a listy břeku v časném podzimu

Vyrůstá do výšky 5 až 15, někdy až 25 metrů, průměr kmenu může dosáhnout až 1,3 metru. Dožívá se 100-150 let.[2]

Borka je šedavá, zpočátku hladká, u starších jedinců se odlupuje v přibližně čtvercových dílech; po odpadnutí se objevuje hnědavé zabarvení kmene. Peřenoklané až peřenodílné listy mají špičaté laloky a dosahují délky 6 až 14 centimetrů; mladé listy jsou na svrchní straně chlupaté. Na podzim získávají bronzové, žlutočervené až zářivě červené zbarvení.

Bílé pětičetné květy o průměru 10 až 15 milimetrů vytvářejí řídké laty o velikosti 5 až 12 centimetrů, objevují se v květnu. Květy jsou oboupohlavné, opylované hmyzem. Plodem je kulovitá či kulovitě vejcovitá malvice o velikosti 1 až 1,5 cm, dozrávající na podzim. Plody jsou po dozrání hnědé a tečkované, v přezrálém stavu jsou jedlé (v přiměřeném množství, pokud nejsou hořké) a chutí připomínají datle.

Ploidie druhu je 2n = 34.[3]

Rozšíření a ekologie

 src=
Šupinovitě se odlupující borka dospělého stromu

Jeřáb břek se objevuje jako součást teplomilných doubrav a sušších dubohabřin, vyskytuje se také ve vápnomilných bučinách a v lesních pláštích, nejčastěji na suchých, skeletovitých půdách. Vzhledem ke své malé konkurenční schopnosti roste jen jako vtroušená dřevina, která nevytváří souvislé porosty.[2]

Je rozšířen ve větší části Evropy od Anglie a Walesu po Polsko, dále se vyskytuje v severozápadní Africe, jihozápadní Asii, pohoří Alborz a na Kavkaze. V ČR se hojně objevuje jako lesní příměs v termofytiku a teplejších oblastech mezofytika.[3]

Taxonomie

Rozlišují se dvě variety břeku:

  • Sorbus torminalis var. torminalis - rozšířená v Evropě a severozápadní Africe;
  • Sorbus torminalis var. caucasica - laloky listů jsou méně zaříznuté než u variety torminalis. Je rozšířená na Kavkaze a v pohoří Alborz.

Využití

 src=
Solitérní jedinec v krajině

Jeho tvrdé, těžké, pevné, ale pružné dřevo se někdy využívá pro výrobu dechových hudebních nástrojů, např. fléten, nebo dřevěných šroubů. Malvice slouží jako potrava lesní zvěři. Jako okrasný strom se místy vysazuje do stromořadí nebo jako solitéra.[3]

Památné stromy

V Česku patří k památným břekům asi 300 let starý exemplář u kostela v obci Železná, břek u Horního Hradu u Stráže nad Ohří nebo břek na Dřínové u Babic nad Svitavou.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sorbus torminalis na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b BOTANY.cz » SORBUS TORMINALIS (L.) Crantz – jeřáb břek / jarabina brekyňová. botany.cz [online]. [cit. 2017-04-22]. Dostupné online.
  3. a b c Kovanda M. (1992): Sorbus L. – jeřáb. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 474–484, Academia, Praha.

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Jeřáb břek: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Jeřáb břek (Sorbus torminalis) je listnatý strom, zřídka keř, z čeledi růžovitých, dosahující výšky až 25 metrů.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ