Ważki równoskrzydłe (Zygoptera) – podrząd owadów z rzędu ważek (Odonata). Charakteryzują się długim i szczupłym ciałem[2], a także tym, że obie pary ich skrzydeł mają podobny kształt i rozmiar[2][3] oraz są mocno zwężone u nasady[3]. Kiedy ważki te odpoczywają, składają skrzydła nad odwłokiem[2][3] (u pałątkowatych pozostają lekko rozchylone)[3]. Mają zdolność poruszania nimi w różnych płaszczyznach, co daje im duże zdolności manerwrowania, ale sprawia, że ich lot jest relatywnie słaby[2].
Na przedzie ciała mają dwoje półkolistych oczu, rozsuniętych dość szeroko od siebie (na odległość większą, niż szerokość oka), na końcu zaś – dwie pary przydatków analnych (paraprokty i cerci) oraz kompletne pokładełko u samic[2].
Ich larwy są długie i wąskie. Oddychają trzema wąskimi skrzelotchawkami o lekko spiczastym kształcie, umieszczonymi na końcu odwłoka oraz jelitem tylnym[2].
Polują nie tylko w locie na owady latające, ale mogą też chodzić po roślinach i zjadać mszyce czy pająki[potrzebny przypis].
Do ważek równoskrzydłych zaliczane są następujące rodziny[4]:
Odonatofauna Polski reprezentowana jest przez przedstawicieli 4 rodzin[2][3][5]:
Ważki równoskrzydłe (Zygoptera) – podrząd owadów z rzędu ważek (Odonata). Charakteryzują się długim i szczupłym ciałem, a także tym, że obie pary ich skrzydeł mają podobny kształt i rozmiar oraz są mocno zwężone u nasady. Kiedy ważki te odpoczywają, składają skrzydła nad odwłokiem (u pałątkowatych pozostają lekko rozchylone). Mają zdolność poruszania nimi w różnych płaszczyznach, co daje im duże zdolności manerwrowania, ale sprawia, że ich lot jest relatywnie słaby.
Na przedzie ciała mają dwoje półkolistych oczu, rozsuniętych dość szeroko od siebie (na odległość większą, niż szerokość oka), na końcu zaś – dwie pary przydatków analnych (paraprokty i cerci) oraz kompletne pokładełko u samic.
Ich larwy są długie i wąskie. Oddychają trzema wąskimi skrzelotchawkami o lekko spiczastym kształcie, umieszczonymi na końcu odwłoka oraz jelitem tylnym.
Polują nie tylko w locie na owady latające, ale mogą też chodzić po roślinach i zjadać mszyce czy pająki[potrzebny przypis].
Do ważek równoskrzydłych zaliczane są następujące rodziny:
Amphipterygidae Calopterygidae Chlorocyphidae Coenagrionidae Dicteriadidae Euphaeidae Hemiphlebiidae Isostictidae Lestidae Lestoideidae Megapodagrionidae Perilestidae Philogangidae Platycnemididae Platystictidae Polythoridae Protoneuridae Pseudolestidae Pseudostigmatidae SynlestidaeOdonatofauna Polski reprezentowana jest przez przedstawicieli 4 rodzin:
świteziankowate (Calopterygidae) łątkowate (Coenagrionidae) pałątkowate (Lestidae) pióronogowate (Platycnemididae)